10
WRZ

Test uzależnienia od pracy

Test uzależnienia od pracy sprawdzi, czy praca jest Twoim nałogiem - czy jesteś pracoholikiem.

Test uzależnienia od pracy

Czy jesteś uzależniony od swojej pracy? Czy wracając z zakładu pracy wciąż myślisz o pracy? Pracoholizm jest coraz częściej traktowany jako kolejna choroba cywilizacyjna. Choć może mieć też jakieś zalety, nigdy nie powinieneś przekładać życia zawodowego nad życie osobiste, przyjaciół czy rodzinę. Sprawdź, czy jesteś pracoholikiem!
 

Pracoholizm jest stanem uzależnienia od wykonywanej pracy, powodującym zaburzenie równowagi między istotnymi elementami życia codziennego.

Pracoholikami są zwykle osoby pilne, perfekcyjne, ale i niepewne siebie, nieśmiałe, niedowartościowane, bojące się otoczenia. Często są to osoby ambitne, lubiące rywalizować i wygrywać, które wysoko stawiają sobie poprzeczkę, za wszelką cenę dążą do osiągnięcia sukcesu i prestiżu społecznego. Z drugiej zaś strony podchodzące niejednokrotnie z obawą do własnego talentu, spontaniczności, czy fantazji.

Człowiek uciekając od konfliktowych sytuacji powodowanych przez siebie lub innych, może popaść w pracoholizm, którego etiologia jest podobna do innych uzależnień.

Pracoholizm ma wiele pozytywnych skutków, m. in. lepsza pozycja społeczna, wyższe zarobki czy szybszy rozwój zawodowy. Niestety, ma także wiele najróżniejszych efektów ubocznych. Nadmiar pracy może spowodować pogorszenie stosunków z innymi ludźmi, a przede wszystkim z tymi Ci najbliższymi. Kolejną wadą jest przepracowanie, którego skutkiem mogą być najróżniejsze choroby (zależne od wykonywanej pracy). Również efektem zbyt intensywnej i częstej pracy może być przyśpieszone wypalenie zawodowe.

Niektórzy z nas cierpią na zupełną niechęć do wykonywanego zawodu. Inni, chcąc być najlepszymi w swojej branży, poświęcają pracy cały swój czas. Sprawdź, jak Ty radzisz sobie w życiu zawodowym! Czy jesteś pracoholikiem?

Przewidywany czas wykonania: 10 minut
Liczba pytań: 25
Data dodania testu: 10 września 2009

Bryan E. Robinson - znany amerykański psycholog, specjalista od terapii mających na celu walkę z nałogami.

 

Nie ma dobrych i złych odpowiedzi. Każde stwierdzenie przeanalizuj tak, jak Ty je odbierasz. Wybierz te, z którymi się zgadzasz i zatwierdź formularz testu.

Tematyka / pokrewne tagi

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj