Psychologia pracy i zawodowego sukcesu

Dlaczego niektórzy z nas się bogacą, zdobywając kolejne sukcesy i powodzenia, podczas gdy inni mimo swej nieustannej pracy i starań wciąż nie mają pieniędzy, nie zdobywają bogactwa? Co ma wpływ na nasz sukces i powodzenie? W jaki sposób znaleźć drogę do wolności finansowej? Na te i wiele pytań spróbujemy odpowiedzieć w tym dziale, zapraszamy więc do czytania.

 
Czy posiadasz kontrolę nad własnym życiem i uważasz się za Pana swego losu?

Poczucie kontroli w życiu zawodowym

Masz wpływ na własne życie, zarówno osobiste, jak i zawodowe? Czy uważasz, że następstwem Twoich czynów są określone skutki, błędy i nagrody? A może jesteś zdania, że życiem każdego człowieka kieruje jego los - przeznaczenie spisane na długo przed naszymi narodzinami? Używając fachowego nazewnictwo, przynależysz do internalistów czy eksternalistów? W niniejszym wpisie z zakresu psychologii nie tylko pracy, ale również postrzegania własnego życia, krótko opiszę zjawisko poczucia umiejscowienia kontroli oraz jego następstwa.

Cierpisz na pracoholizm? Sprawdź czy posiadasz skłonności do uzależnienia się od pracy.

Uzależnienie od pracy

Pracoholizm to coraz popularniejsze w dzisiejszych czasach uzależnienie, równie niebezpieczne i niekorzystne co inne uzależnienia. Pracoholizm jest stanem uzależnienia od wykonywanej pracy, powodującym zaburzenie równowagi między istotnymi elementami życia codziennego. Przyczynia się do zwięszonego stresu w pracy, mniejszej produktywności, znudzenia się wykonywanych czynności czy w końcu do powikłań zdrowotnych. Jest to coraz popularniejsza choroba XXI wieku, także poznaj sposoby detekcji, skutki uboczne oraz sposoby leczenia!

Niektórzy uważają testy zawodowe za stratę czasu. Przyjrzyjmy się ich argumentom.

Testy osobowości kłamią?

Zdarzyło mi się pewnego razu usłyszeć, że testy osobowości przeprowadzane w sieci niewiele Ci powiedzą o Twoim charakterze, że są tylko stratą pieniędzy i czasu. Argumentem takiego stanu rzeczy było: ponieważ prezentują nas jedynie w samych superlatywach, nie ukazują naszych wad i słabych stron. Nie zgadzamy się z takim argumentem, o czym przeczytasz w niniejszym artykule (oczywiście prezentując odpowiednie kontrargumenty).

Najczęściej czytane artykuły - Psychologia pracy
  1. Typy osobowości zawodowych (J.L. Holland)
    Do którego zawodu masz szczególne preferencje zawodowe? Sprawdź swój typ osobowości!
  2. Rozwój kariery zawodowej
    Kim zostaniesz w przyszłości? Sprawdź swój rodzaj kariery zawodowej.
  3. Analiza skłonności zawodowych
    Czy znasz już swoje skłonności i preferencje zawodowe?

Strona korzysta z plików cookie zgodnie z Polityką cookie.

Ukryj